Bilinçaltının 30 temel özelliği

BİLİNÇALTININ 30 TEMEL ÖZELLİĞİ

Bilinçaltı ile çalışanlar için bilinçaltının en temel özelliklerini liste olarak hazırladım. Aşağıda listeyi bulabilirsiniz.

1- Doğru – yanlış, ahlaklı – ahlaksız, gerçek – hayal gibi ayrımların farkında değildir. Bilinçaltı bir bilgisayar programı gibidir sadece verilerle ilgilenir.  Veri hakkında yorum ya da değerlendirme yapmaz.

2- Bilinçaltı genellemeler yapabilir hatta bunu sıklıkla yapar. Örneğin sizinle kavga eden arkadaşınızın adı Ali ise, tüm Ali’lerin kavgacı olduğuna inanabilir.

3- Bilinçaltı anı yaşar, geçmiş yada gelecekten bir şey anlamaz, onun için sadece an vardır.

4- Bilinçaltının duyduğu kelimeyi cümleden bağımsız olarak kayıt edebilme özelliği vardır. Örneğin sigarayı bırakmak istiyorum diyince sadece sigara kelimesini kayıt edebilir, sigara kelimesine tepki verebilir. Bırakmak ve istiyorum kelimeleri ile sigarayı yan yana getirebileceği gibi, eğer sigara ile ilgili güçlü bir bağlantıları varsa sadece bu kelimeyi de duyabilir.

5- Bilinçaltı değişimden nefret eder, hiç bir şeyin değişmesini istemez. Değiştirmek istediğinizde tepki koyabilir ve sizi değişimden vazgeçirmek için tüm silahlarını kullanabilir.

6- Bilinçaltı rüyalarla kendini düzenler ve sıkışmış enerjileri ortaya çıkartarak kendisini rahatlatır.

7- Bilinçaltı sembollerle konuşur, kelimelerden fazla resimlere tepki gösterir.

8- Bilinçaltı tersten duyabilir ve anlayabilir. Cümleleri tersten duyan bilinç için bunları anlamak çok zordur ama bilinçaltı için çok kolaydır.

9- Bilinçaltı ilk 5 yaşa kadar temel özelliklerini, kayıtlarını tamamlar. Bundan sonra kendi kayıtlarına uygun yeni verileri kabul eder. Diğer verileri girmek için doğru ve ısrarlı çalışmalar yapmak gereklidir.

10- Bilinçaltında çağrışım en önemli etkilerden birisidir. Sürekli bir şeyler ona başka bir şeyleri çağrıştırır bir dosya başka bir dosyayı açmasını sağlar.

11- Bilinçaltı aynı anda bir çok işlemi yapabilir, bir çok veriyi işleyebilir, otomatik olarak bir çok işlevi yerine getirebilir. Kapasitesi çok geniştir.

12- Bilinçaltı kolektif bilinçaltı ile bağlantılıdır, bu nedenle başka insanların bilinçaltından da etkilenir.

13- Bilinçaltının espri anlayışı yoktur, şakadan anlamaz. Söylenen herşeyi gerçek kabul eder.

14- Bilinçaltı duygusal değildir ama duyguların enerjisinden bire bir etkilenir. Kimsenin bilinçaltı merhametli değildir ama merhamet duygusu bilinçaltında bir çok çağrışım yapabilir, bir çok veriyi harekete geçirebilir ve kişinin kararlarını etkiler.

15- Bilinçaltı aynı küçük bir çocuk gibi, ısrarcı ve sabırsızdır. İstediği bir şey hemen olsun ister ve ne olursa olsun ısrara devam eder. Bir davranış kişiye zarar verse bile bunu ısrarla yapabilir çünkü bilinçaltında doğru yanlış, zararlı zararsız gibi kavramlar yoktur, salt istek vardır. Bir çok kişinin kendisine zarar veren ilişkilere, alışkanlıklara ve davranışlara devam etmesinin altında bu dinamik vardır. Eğer bilinçaltını değiştirmek istiyorsanız siz ondan daha fazla ısrarcı olmalısınız.

16- Bilinçaltı asla dinlenmez, uyumaz ve çalışmayı bırakmaz. Kişi yaşadığı sürece işlem yapmaya devam eder.

17- Bilinçaltının abartıcı bir doğası vardır. Özellikle korkuları abartarak kişinin kaygı düzeyini yükseltebilir.

18- Bilinçaltı sürekli tekrarlara karşı duyarlıdır. Bir düşünceyi, duyguyu yada cümleyi sürekli tekrar ederseniz bunu en sonunda kayıt eder.

19- Bilinçaltı kişinin hissettiği nefret gibi olumsuz duyguları kayıt eder ve bu duyguları uygun bir ortamda ortaya çıkartır. Bilinçaltı için intikamı sever diyemeyiz ama içindeki nefreti açığa çıkartmak için bir yol bulur diyebiliriz.

20- Bilinçaltı ince ayrımlar yapmakta zorlanabilir. Örneğin bilinçaltı için parasını sokakta düşürmek için iflas etmek aynı anlama gelebilir, çünkü ikisinde de para kaybı vardır.

21- Bilinçaltının dili 5 yaşında bir çocuğun dilidir, sade ve açık anlatımlardan anlar. Eğer bilinçaltınıza ben çok zenginim derseniz bunu anlayacaktır ama evrenden gelen zenginlik tüm enerji kanallarıma akıyor, yüksek benliğim aracılığıyla bana ulaşıyor gibi bir şey söylerseniz 5 yaşında bir çocuk bundan ne anlarsa bilinçaltı da ancak o kadarını anlayacaktır.

22- Bilinçaltı kişinin tutumlarını ve davranışlarını direk etkiler. Sahip olduğu kayıtlara göre kişinin tepkiler vermesini ve kararlar almasını yönlendirir. Örneğin bilinçaltında ben başarılı bir insanım kaydı olan bir insan kendisine başarı getirecek işlere otomatik olarak yönlenir, sonu başarılı olacak kararlar verir ve onu başarıya taşıyacak durumları hayatına çeker.

23- Bilinçaltı bütün bu özelliklerinin dışında kendi kayıtlarına uygun olayları gerçekleştirmek için durmadan çalışır. Kendi inançlarını kişinin hayatına çeker ve inandığı herşeyin gerçek olması için çalışır. Kolektif bilinçaltına ve dolayısı ile kolektif bilince bağlı olduğu için bunu yapması çok kolaydır. Eğer bilinçaltınız fakirliği hak ettiğinize inanıyorsa bunu gerçekten deneyimlemeniz için gerekli şeyleri yapacaktır, buna emin olabilirsiniz.

24- Bilinçaltı bilinçli zihinden emir alır. Burada ya siz bilinçli olarak bilinçaltına emirler verirsiniz ya da bunu bilinçsizce yaparsınız ama mutlaka yaparsınız. Eğer bilinçli bir şekilde emir vermeyi başarırsanız bilinçaltındaki verileri değiştirebilir, yeni veriler girebilir ve bilinçaltınızın sizin istediğiniz hayatı gerçekleştirmesi için çalışabilirsiniz.

25- Bilinçaltı hiç bir şeyden şüphelenmez ve sorgulamaz. Bu nedenle bilinçaltınıza hangi komutları verdiğinize dikkat etmelisiniz.

26- Bilinçaltınızda bir çok kayıt birbiri ile bağlantılıdır. Bir kayıt diğerini etkiler, tetikler açığa çıkartır. Bir çok korku başka bir korku ile bağlantı halindedir. Bu nedenle bilinçaltına bütünsel olarak bakmak gerekir.

27- Bilinç daha fazla tümevarımlı, bilinçaltı ise tümdengelimli düşünme eğilimindedir.

28- Bilinçaltının psişik yetenekleri vardır, gelecekteki bir olayı görebilir, önceden tedbirler alabilir, kişiyi uyarabilir.

29- Bilinçaltı, bilincin dikkat etmediği şeylere daha fazla dikkat eder ve otomatik olarak kayit eder. Bilincin dikkat ettiği şeyleri ise kayıt etmek için anlamlı bir çaba ve tekrarlar gereklidir.

30- Bilinçaltının sanatsal yetenekleri vardır, üretim yeteneği çok gelişmiştir ve hayal gücüne sahiptir. Ancak tek sorun hayal ile gerçeği ayırt edememesidir. Eğer kişi kendi hayallerini bilinçli olarak kurmazsa bilinçaltı için bunlar katı bir gerçek olacaktır.

Yukarıda bilinçaltının en önemli özelliklerini verdim. Bu bilgilerin bilinçaltı konusunda çalışmalar yapan kişilerin işine yarayacağını umuyorum. En azından uğraştıkları bilinç alanını tanımaları ve anlamaları onunla daha sağlıklı çalışmalar yapmalarına yardım edecektir.

Berna Özcan Demir

27 thoughts on “Bilinçaltının 30 temel özelliği

 1. Teşekkür ederim. Enerji sistemlerini ilk sizin sitenizden tanımıştım. Şimdiye kadar birikimlerinin eksik taraflarını çok güzel tamamlıyorsunuz.

  İyi Akşamlar

 2. yaklaşık 1 haftadır bilinçaltını daha iyi tanımam gerektiğine karar verdiğim için kitap arıyordum, hem bir kitap buldum hem de şimdi bu yazınızla ilk adımı atmış oldum:) teşekkür ederim

 3. Kitapta farkli bir bilgi bulursan bizimle de paylas canim, bilincalti konusu cok onemlidir ve bu konuda her bilgi cok degerlidir .Sevgiyle kal. Berna Ozcan Demir

 4. merhaba mustafa beyin bilinç altı ile ilgili okuduğu kitabın adını rica edebilirmiyim.

  verdiğiniz bilgiler çok kıymetli teşekkür ederim.

 5. Anlamadim benden mi istiyorsunuz? kendisinden istiyorsaniz görürse yanıt verir ama ben ne okuduğunu, hatta bir kitap okuyup okumadığını dahi bilmiyorum 🙂

 6. Sonuna kadar nefesimi tutarak okudum.Bu gelisim icin görsel destek veya destekler varmı?var ise nerden,nasıl temin edebiliriz?

 7. merhabalar
  eşimin benle nişanlanmadan önceki erkek arkadaşıyla yaşadıklarına ait bilgiler bana ulaştı,eşime sordum kabul etmedi doğal olarak,ancak ona hipnoz uygulayarak bu bilgilere ulaşabilir miyim?
  teşekkürler

 8. hipnoz uzerinde calistigim bir alan olmadigi icin bu konuyu bir hipnoz uzmanına sormanızı öneririm.

 9. sevgili Berna,
  sana binlerce kez tesekkur ederim , ellerine bilgine saglik harika bir is yapmissin . Corbada benimde bir tuzum olsun istedim.
  1-Bilincalti şartlı cümleleri anlamaz. Eğer ile başlayan ve …se, …sa ile bitenleri.
  2-Bilinçaltı “olumsuz ekleri de” anlamaz.
  NICHT rauchen , DONT smoking de NICHT ve DONT kelimeleri buna en iyi örnek bunları görmediği için RAUCHEN, SMOKING olarak anlayıp sigara içmek için harekete geçirir. Türkçede ise …..me, ….ma gibi emirleri, (…ME, …MA) ile biten yüklemleri YAP ! diye algılar. Sigara içME! dekini İÇ diye algılar.
  Allahın sevgi ve ışığı daima sizinle olsun! Çalışmalarınızda başarılar dilerim

 10. Merhaba Berna hnm. bilinçaltı çalışmaları yaparken yaşadığım bir şeyi paylaşmak istiyorum,bilinçaltının direnciyle ilgili.Benim insanlara karsı güven sorunum vardı.Afirmasyon çalışmaya başladım ‘ben insanlara güveniyorum’.Afirmasyonları çoğunlukla gece yattığımda uyuyana kadar çalışıyorum fakat başlamamın 3. gecesi afirmasyonumu tekrarlayarak tam uykuya dalmak üzereyken içimdeki çığlıkla kendime geldim.içimdeki ses yani bilinçaltım hayır,ben insanlara güvenmiyorum diye bağırıyordu.bu aslında iyi bir şeydi benim için çünkü bu değişimin başladığının göstergesiydi.Çalışma yapan arkadaşlara önerim bu tarz zorluklar sizi üzmesin yormasın hele ki yapamıyor muyum diye sorgulamayın bu evet dediğim gibi bilinçaltınız direnç göstermeye başladıysa değişim başlamıştır.Sevgiyle kalın…

 11. Çok güzel bir örnek ama o afirmasyonu biraz değiştirelim bu sefer bilinçaltı herkese güvenebilir ve bunun da sonuçları olumsuz olabilir. Şöyle çalışman daha iyi olur ” Hayatıma güvenilir insanları çekiyorum ve kime güveneceğimi her zaman biliyorum”

 12. Berna hn merhaba. Uzun süredir değişim için hem bir arayış hemde mücadele içerisindeyim. Araştırmalar yapıyorum, daha güçlü biri olabilmek için çabalıyorum. Herşeyin beyinde, bilinç altında olduğunu biliyorum. Nereden başlamalıyım? neler yapmalıyım. Bu konu benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ediyorum…

 13. Sizi tanımadığım ve özel ihtiyaçlarınızı bilmediğim için size özel bir çalışma programı vermem mümkün değil. Ancak Usui Reiki 1.aşama eğitimi almanızı öneririm, chakraları temizlemek çok önemlidir ve ilk adım bu olabilir. Kendi kendinize çalışacaksanız benim e-kitabimda bu konuda bir çok bilgi var. Refah içinde bir yaşam sürdürme rehberi olarak internette ararsanız bulabilirsiniz. Buradaki bilgilerin ve uygulamaların faydası olacaktır. Sevgilerimle.. Berna Özcan Demir

 14. Berna hn ilginize çok teşekkür ediyorum. Reiki eğitimi almayı bende çok istiyorum ancak Ankara da bu eğitimi veren bir yer bulamadım. bu tarz çalışmalar sanırım İstanbul da daha yoğun. Birşeyleri değiştirmeyi çok istiyorum fakat imkanlar konusunda birşey yapamıyorum. bu çok acı. aylardır yaptığım tüm araştırmalar sonuçsuz çıktı. Göstermiş olduğunuz alaka için çok teşekkürler. Sevgiler

 15. Benim direk tanıdığım kimse yok ama kısa bir araştırma ile bir çok yere ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Size en uygun masterı bulmanızı seçiyorum. Sevgilerimle. Berna Özcan Demir

 16. Berna hn merhaba. Bilinç altımda yer etmiş ve beni günlük hayatımda etkileyen birini hayatımdan çıkarmak istiyorum. Bunun için Afirmasyon tekniğini denemek istiyorum ancak kendim oluşturduğum afirmasyondan çok emin olamadım. x si hayatımdan çıkarmayı seçiyorum yada x si artık hayatımda istemiyorum demem yeterlimidir? beni bilgilendirebilirmisiniz? Teşekkür ediyorum.

 17. benim bir sorunum var bilinç altıyla ilgili olduğunu düşünüyorum bide size sorayım bu bilinç altıyla ilgili bir sorun mu acaba eğer öyleyse nasıl düzeltebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz.sorunum ben çok idrara çıkıyorum idrarım yokken birden aklıma geliyor şimdi gelir lavaboya gitmek istemiyorum diyorum kendi kendime o anda idrarım geliyor elimi suya değdirirsem idrarım gelir diye bir düşünce var içimde gerçektende elim suya değince idrarım geliyor ve idrardan bahsedilince geliyor .lütfen yardımcı olun bana

 18. Öncelikle doktora gitmenizi öneririm tıbbi bir sorun olmadığına emin olun. Bilinçaltı sorunuysa da sizi tanımadan böyle bir konuda çalışma verme şansım ne yazık ki yok. Bu sorduğunuz soruya olumlama hazırlamak için önce gerçek nedenini bilmeliyim ki bu binlerce farklı şeyden olabilir bu nedenle bu kadar özel bir konuda uzaktan yardımcı olmam ne yazik ki mümkün değil. Sevgilerimle

 19. ilginiz ve cevabınız için teşekür ederim sorunum tıbbi değil 2 yıldır bu sorun için doktora gittim ama bir sonuç bulunamadı bütün testler yapıldı ama hiçbiri çıkmadı ben bilinç altıyla ilgili olduğunu düşünüyorum söylediğim gibi aklıma geldiği zaman ve suya dokunduğum zaman geliyor idrarım.peki sizinle nasıl yakın iletişime geçebilirim?

 20. Bir konu hakkında yorum yapabilmek için o konu hakkında en az 2 kitap ve 5 makale okumuş olmak gerektiğini önceden biliyorum. O yüzden burda verilen bilgiler hakkında yorum yapmayacağım. Sadece soruyorum yukarıda 2. özellikte bilinçaltının genelme yapabildiğini hatta bunu sıklıkla yaptığını söylüyor. Örneğin geçmişte kavga ettiğiniz birinin ismi Ali ise sizde bilinçaltı tarafından daha sonra karşılaştığınız bütün Ali’lerin kavgacı olduğu önyargısı uyanıyor diyor. 3. Özellikte ise bilinçaltının anla ilgilendiği geçmiş ve gelecekle alakasının olmadığı ve anı yaşadığı söyleniyor. Bu iki özellik çelişiyor. Mademki bilinçaltı anla ilgili neden geçmişteki deneyime göre hareket ediyor ve gelecekte karşılaşılabilecek durumlarda bir tepki belirliyor. Ali isminde biriyle kavga ediyorsunuz sonra Ali adında biriyle karşılaştığınızda onun kavgacı olabileceği düşüncesine kapılıyorsunuz O AN ve DAHA SONRAKİ karşalaşmalarınızdaki durumlar içinde benzer bir tepkinin kafanızda kodlandığı söyleniyor. Burdan anlaşılacağı üzere 2 ve 3. özellikler çelişiyor. 22. özellikte ise bilinçaltının kişinin davranışlarında mutlak hakim olduğu söyleniyor. Burda yorum yapmam gerekiyor bence kişi bilinçaltına göre değil bilinçaltı kişiye göre şekillenir. Burda bilinçaltı özellikleri diye bahsedilen özelliklerin bir çoğu şartlı refleksin özellikleridir.

 21. Yorumunuz için teşekkür ederim ama yazıda bir çelişki olduğunu düşünmüyorum belki kısa yazdığım için tam anlaşılmamış olabilir. Bilinçaltı için an vardır geçmiş gelecek yoktur. Geçmişte yaşanılan şeyleri de şu an kabul eder hatta gelecek için verdiğiniz telkinleri de şu an kabul eder. Ali adındaki birisiyle kavga ettiyseniz bunun şu anda olduğunu düşünür geçmişte kaldığını bilmez ve gelecekte de olacağını düşünür. Bunun için kuantumdaki geçmiş gelecek yoktur sadece an vardır kavramını düşünebilirsiniz bu şekilde daha aydınlatıcı olabilir. Bilinçaltı geçmişi asla unutmaz ama onu geçmiş olarak görmez sürekli bir şimdiki anda yaşar tanımı daha açıklayıcı olabilir.

  22. maddede “bilinçaltının kişinin davranışlarında mutlak hakim olduğu ” gibi bir ibare yer almıyor ki bu çok saçma bir söylem olurdu kesinlikle. 22. maddede etkiler ve yönlendirir kelimelerini kullanmışım. Birisini etkilemek ve yönlendirmek ile mutlak hakim olmak aynı şeyler değildir sizin de takdir edeceğiniz üzerine. Bilinçaltı şartlı refleks ile ilgili değildir ama bilinçsiz tüm eylemlerimizi, refklekslerimizi de kontrol ettiği söylenir. Verdiğim bilgilerin sizin için yeterli olmasını seçiyorum. Berna Ozcan Demir

Comments are closed.