Ruhun Gücü

İnsanlar egosal ihtiyaçlardan dolayı sürekli bir şeylere sahip olmak isterler. Genellikle bir şeylere sahip olarak tatmin olmaya çalışırız ve bu insan olmanın doğasında vardır. Ancak ruhun gerçekten isteği şey, sahip olmak değil, bir deneyimi yaşamaktır. Eğer harika bir lokantada yemek yerken aklınıza ilk gelen şey fotoğrafınızı çekip sosyal medyada paylaşmak ise, aslında insanların beğenisine sahip olmaya çalışıyorsunuz demektir. Sahip olmak ihtiyacı ise ego ile bağlantılıdır ve sadece egonuzu tatmin edecektir. Elbette bu konuda genelleme yapmak doğru değildir, sadece mutluluğunu sevdikleri ile paylaşma deneyimini yaşamak için de o fotoğraflar çekilip, paylaşılabilir. Ancak tek düşünülen şey fotoğrafları çekip sosyal medyada yayınlamak ise genelde orada egosal bir tatmin vardır. Ruh sahip olduğumuz şeylerle ilgilenmez o sadece deneyimlere odaklıdır. Her ne istiyorsanız hayatınızda oluşturmanız için ya kalbinizden ya da ruhunuzdan destek almanız çok önemlidir. Bunu yapmak içinse yaşamak istediğiniz deneyime odaklanmalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Önce kendinize sorun;

İstediğiniz para mı yoksa kendinizi güvende hissetme duygusu mu?
İstediğiniz prestij mi yoksa insanların sizi takdir etmesi mi?
İstediğiniz güzel olmak mı yoksa insanların sizi beğenmesi mi?
İstediğiniz güç mü yoksa insanların sizi onaylaması mı?
İstediğiniz aşk mı yoksa birisinin sizi koşulsuz kabul etmesi mi?

Ne istediğinizi düşünün ve bunu hangi deneyimi yaşamak için istediğinize karar verin. Hangi deneyimi yaşamak istiyorsanız bu deneyimi sevgiyle yaşamaya odaklanın. Eğer istediğiniz para, size güvenlik duygusu verecekse, para istemek yerine, hayata ve geleceğe güvenme duygusuna sahip olmayı isteyin. Eğer parayı hayatın tadını çıkartmak için istiyorsanız, sadece hayatın tadını çıkartmaya odaklanın. Eğer insanlara başarılı olduğunuzu göstermek için para istiyorsanız, insanlardan takdir görme deneyimini yaşamayı isteyin. Bir şeyi neden istediğinizi bilmek ve kalbinizdeki gerçek arzularınıza odaklanmak bu deneyimi çok daha kolay hayatınızda oluşturmanıza yardım edecektir. Bir şeyi istemekle onun getireceği deneyimi istemek arasındaki enerji ve his farkını daha iyi anlatmak için bir kaç örnek vermek istiyorum.

– Çok zengin olmak istiyorum ancak bu şekilde dünyayı gezebilirim.
– Dünyadaki harika yerleri keşfedecek imkanlara sahip olmayı istiyorum.

– Harika bir adamla tanışmak, aşık olmak ve evlenmek istiyorum.
– Mutluluğumu, aşkımı ve hayallerimi paylaşacağım harika bir adamın her zaman hayatımda olmasını istiyorum.

– İşimde çok başarılı olmak ve terfi etmek istiyorum.
– Şirketim için harika işler yapmayı ve kendimi başarılı hissetmeyi istiyorum.

– Kilo vermek, güzel giyinmek ve harika görünmek istiyorum.
– Her zaman kendimi güzel hissetmeyi, içimdeki güzelliği dışıma yansıtarak insanların hayatlarını da güzelleştirmeyi istiyorum.

Bunlar gibi bir çok örnek verebilirim ancak bu kadarı yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bir deneyimi yaşamayı istemek ruhunuzun gücünü ve bu deneyimi doğru kelimelerle ifade etmek kalbinizin gücünü harekete geçirir. Ruhunuzun ve kalbinizin gücü bir araya gelince ise hayatınızda mucizeler ortaya çıkmaya başlar.

Sevgiyle kalın

Berna Özcan Demir